Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde görev yapan Kıbrıslı Akademisyen Doç. Dr. Bülent Salderay’ın koordinatörlüğünde üniversitenin Beyin ve Sinir Cerrahı Merhum Prof. Dr. Kemali Baykaner’in anısına hazırlanan ” Gökyüzü Odası” projesi hizmete girdi.
Üniversitede projenin hayata geçmesi dolayısıyla bir tören düzenlendi. Törende konuşan Doç. Dr. Bülent Salderay, Rahmetli Cerrah Prof. Dr. Kemali Baykaner’in hayali olan bu projeyi hayata geçirmekten dolayı mutluluk duyduğunu belirterek projenin disiplinler arası çalışmanın ele alındığı tek proje olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi. “Tasarımcısı ve diğer uygulamacılarıyla birlikte farklı disiplinlerden birçok insan bize destek oldu. Üniversitemizin Tıp Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi ve Enstitüsü bizlere destek oldu. Hem bedenen hem de fikren çalışan herkese teşekkür ediyorum.”


Hastane ortamında zorunlu olarak bulunan çocuklar için geliştirilmiş “Kemali Hocanın Gökyüzü Odası Projesi” ile 3 – 15 yaş arasındaki çocukların beyin ameliyatlarından sonra, kendilerini daha iyi hissetmeleri, iyileşme süreçlerine katkı sağlanması ve kendilerini güvende hissetmeleri amaçlanıyor.