TBMM BAŞKANI: “İYİ NİYET KARŞILIK BULURSA, KIBRIS’TA KALICI BİR BARIŞA EN KISA ZAMANDA ULAŞILIR”

Ankara, 13 Kasım 15 (T.A.K.): TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC), Kıbrıs adasının bölgede bir barış ve istikrar adası olmasına yönelik iradesini eylemleriyle de ortaya koyduğunu belirterek, “Bu iradede iyi niyet karşılık bulursa, Kıbrıs’ta kalıcı bir barışa en kısa zamanda ulaşılır. Bizim de istediğimiz budur” ifadesini kullandı.

KKTC’nin 32. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Swiss Otel’de resepsiyon düzenlendi.

Yılmaz, resepsiyonda yaptığı konuşmada, KKTC’nin bağımsızlığına kadar geçen sürede verilen hak ve özgürlük mücadelesinde şehit düşenlere Allah’tan rahmet diledi ve kahramanları yad etti.

Kıbrıs Türk’ünün zor dönemlerden geçerek bugünlere geldiğini anlatan Yılmaz, “Türkiye için söylediğimiz zorunlu tüm dersler KKTC için de uygulandığında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kazanımlarının kıymeti daha iyi anlaşılacaktır” dedi.

Geçmişte maruz kaldığı haksızlık ve saldırılar karşısında direnen ve kazanan Kıbrıs Türk halkının, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne hayat verdiğini ve vazgeçilmez haklarını teminat altına aldığını söyleyen Yılmaz, Türk milleti için de gurur kaynağı olduğunu belirtti.

Yılmaz, hak ve hürriyet mücadelesini yılmadan sürdüren Kıbrıs Türk halkının adada adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm istediğini ve bunun için her türlü iyi niyeti, gayreti ve çabayı gösterdiğini dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“(KKTC) Kıbrıs adasının bölgede bir barış ve istikrar adası olmasına yönelik iradesini eylemleriyle de ortaya koymaktadır. Bu iradede iyi niyet karşılık bulursa, Kıbrıs’ta kalıcı bir barışa en kısa zamanda ulaşılır. Bizim de istediğimiz budur. Bugün ve gelecekte Kıbrıs Türk halkının kendi ayakları üzerinde durabilmesi daha mutlu ve daha müreffeh yarınlara ulaşması en büyük, en samimi arzumuzdur. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesini desteklemeye devam edecektir.”

Yılmaz, Kıbrıslı Türk kardeşlerinin kıvanç ve mutluluğunu en içten duygularıyla paylaştığını bildirdi.

Birçok alanda iyi durumda olan KKTC’nin ebediyete akıp giden her 32 yılda çok daha büyük başarılara imza atacağına inandığını ifade eden Yılmaz, KKTC’nin kuruluşunun 32. yıl dönümünü kutladı.

“TÜRKİYE, TERÖRÜN ÜSTESİNDEN GELECEKTİR”

KKTC’nin Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut da terör olaylarına değinerek, 20 Temmuz’da Suruç’ta başlayan ve 10 Ekim’de Ankara’da yaşanan olaylar neticesi Kıbrıs Türk halkının derin üzüntü yaşadığını belirtti.

Korkut, terörle mücadelede şehit düşenlere Allah’tan rahmet, Türk halkına da başsağlığı diledi.

1 Kasım seçimlerinin de demokratik bir olgunluk içinde gerçekleştiğine işaret eden Korkut, “Terör, tehdit devam etmektedir. Ancak güçlü Türkiye Devleti’nin bu terör tehdidinin üstesinden gelecek birikim ve kapasitesine sahip olduğuna inancım tamdır” diye konuştu.

“Türkiye güçlü olduğu ölçüde KKTC’nin de güçlü olacağı” yönündeki söze katıldığını ve 17 Ekim’de Anamur ile Girne arasında gerçekleştirilen su temin projesinin bunun en önemli göstergesi olduğunu vurgulayan Korkut, bu çalışmanın Türkiye’nin ekonomik ve teknolojik gücünü de gösterdiğini ifade etti.

Proje ile KKTC’nin 50 yıllık su ihtiyacının karşılanacağını dile getiren Fazıl Can Korkut, “Bu çalışma kanımca devam eden müzakerelerde de masada elimizi güçlü kılacak stratejik bir hamledir” ifadesinde bulundu.

1974 öncesinde Kıbrıs Türk halkının ekonomik özgürlüğünden bahsetmenin mümkün olmadığına değinen Korkut, tamamen Türk halkının maddi ve manevi desteğiyle ayakta duran, direnen Kıbrıs Türk halkının, barış harekatından sonra daha iyi bir konuma geldiğini söyledi.

KKTC’NİN 32. KURULUŞ YILI PASTASI KESİLDİ

KKTC’nin 32. kuruluş yılı pastasını, TBMM Başkanı Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Büyükelçi Korkut ve diğer ilgililer kesti.

Canlı müzik performansıyla Hacettepe Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu ekibi tarafından Kıbrıs Türk halkına ait dans gösterilerinin sergilendiği resepsiyonda, konuklara yöresel tatlar ikram edildi.

Resepsiyona, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile davetliler katıldı.