Milli Mücadele ve Şehitler Haftası dolayısıyla Gazi Üniversitesi’nde ” Gazi’nin Kıbrıslı Kahramanları” isimli belgeselin gösterimi gerçekleştirildi.
Belgesel gösterimine, Büyükelçimiz Fazıl Can Korkut, Rektör Prof. Dr. İbrahim Uslan, Eğitim ve Kültür Ataşelerimiz Mustafa Üzümcüoğlu Canev Engelkıran, Gaziler ve çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci katıldı.
Üniversitenin Resim İş Anabilim Dalı tarafından hazırlanan, Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Barış Konor ve Resim İş Eğitimi Araştırma Görevlisi Murat Aslan’ın yönettiği belgeselde 1964’te Kıbrıs savunmasında şehit düşen Turgut Sıtkı, Mehmet Mustafa, Kemal Özalper, 1974 Barış harekatı sırasında şehit olan Hüseyin Salih Bora ve Kıbrıs harekatı sırasında Tabip Binbaşı olarak görev yapan eşi ve üç çocuğu Rumlar tarafından acımasızca öldürülen Nihat İlhan anıldı.
Gösterim öncesi açılış konuşmasını Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim İş Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alev Çakmakoğlu Kuru yaptı. Kuru, konuşmasında Gazi Üniversitesi’nin kurulduğu tarihten bu yana, 90 yılda, vatan toprağına hizmet adına mezunlarından 34 şehit verdiğni aktarırken, ” Şehitlerimizin dördü, Kıbrıs’ta Türk Varlığı için vatan toprağı oldular.” dedi.
Belgeselin çok mütevazi imkanlarla yapıldığını söyleyen Kuru, ” Bu mütevazi imkanlara karşı bin kat sevgi ve saygıyla bu belgesel hazırlandı.” diye konuştu.
Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan, ” Biz 1974 Barış Harekatı sırasında, KIbrıs mücadelesiyle beraber Beşparmak Dağlarını öğrendik, gözümüz kapalı olarak Kıbrıs haritasını çizmeyi öğrendik. Dolayısıyla bu milli duygularla yetiştik” derken ” O zaman kulaktan kulağa anlattığımız kahramanlık hikayelerimiz, öykülerimiz vardı. Biz bu öykülerle büyüdük. Kıbrıs bizim her şeyimizdi. O yılları şu anda burada yeniden yaşıyorum.” diye konuştu. 
Evrensel bilginin milli ve yerli duruşla üretildiği Gazi Üniversitesi çatısı altında bu programı gerçekleştirmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Rektör Uslan,” Bugün Gazili olmanın tüm ayrıcalığını tüm hücrelerime kadar bir kez daha yaşıyorum.” dedi.
Programda son konuşmayı Büyükelçimiz Fazıl Can Korkut yaptı. Korkut, 24 Aralık 1963’te başlayan Rum saldırılarının özünde Kıbrısı bir Hellen Adası yapmak hedefini güden Akritas Planının yürürlüğe konulması olduğunu belirterek eşi ve çocukları katledilen Nihat İlhan Kıbrıs Türkünün yaşadığı trajedi ve dehşetin bir sembolü haline geldiğini belirterek şunları söyledi. ” Rumlar hedefine büyük ölçüde ulaştı maalesef çünkü bu yaratılan dehşetle o dönemde devlet mekanizmasındaki Kıbrıslı Türkler can güvenliklerini kaybettiklerinden dolayı hükümet devlet organlarında yerini alamdılar., dışlandılar ve devlet mekanizması böylelikle Rum tekeline geçmiş oldu. Rumlar meşru hükümet adledildiği için yıllardır müzakereler geliyorlar fakat son aşamaya geldiğinde tekrardan bir devlet yaratmaktansa o korunaklı limana dönmeyi ve kalmayı tercih ediyorlar.. O korunaklı limanda tabi ki kendilerine verilen meşru hükümet ünvanı. 1974 Barış harekatından sonra bugünkü 2 bölgeli coğrafyanın oluşturulmasının bir bedeli olarak yine şehitler verdik. 1974’ten sonra hiç şehit verilmedi. Bu çok norm kaldırmayan bir olgudur. Bu da adada Türk Askerinin varlığının ve caydırıcı gücünün önemine işaret etmektedir. 
Cenevre’de 9 Ocak’ta başlayacak olan Kıbrıs görüşmelerine de değinen Büyükelçi Korkut, liderlerin görüşmelerinin ardından toprak, güvenlik ve garantiler konularının ele alınmasıyla birlikte yıllardır gerçekleşmeyen 5’li konferansın yapılıp müzakerelerin sonlandırılmaya çalışılacağını kaydederek Rumların tarihi dürtüsünün bu süreçte ne şekilde yansıyacağını merakla beklediklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından belgeselin gösterimine geçildi. Ardından Rektör Prof. Dr. İbrahim Uslan, Büyüelçi Fazıl Can Korkut ve geçtiğimiz günlerde vefat eden Tuğgeneral Nihat İlhan’ın oğlu Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’a belgesel filmini takdim etti.