20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı’nın 43’üncü yıldönümü kapsamında Anıtkabir ziyaretinin ardından Büyükelçi Fazıl Can Korkut beraberindeki heyetle Ankara Ulus’taki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene katıldı.

Tören, anıta çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.
Burada konuşan Korkut, 43 yıl önce Kıbrıs Türkü’nün hayallerinin gerçek olduğunu ve 11 yıl boyunca beklediği o anın hayat bularak Türk ordusunun “kutlu” harekâtı başlattığını anımsattı.

Ada’nın iki kesimli ve iki toplumlu yapısına dikkati çeken Büyükelçi Korkut, günümüze kadar devam eden müzakerelerden çıkarılması gereken dersleri sıralayarak, “Rumlar, her süreçte diplomasi oyununu çok iyi oynamış ve masadan kalkan taraf olmamak için sürecin devam etmesine olanak sağlamıştır. Fakat sürecin ileri safhasında Rumlar hep retçi tutum içine girmiştir” ifadelerini kullandı.

“Rumlar, Makarios’un kendilerine vasiyet ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti’ni koruma ve devam ettirme politikası gütmektedir” diyen Korkut, buna karşı yapılması gerekenin KKTC’yi küçük bir İsviçre veya Monaco yapmak olduğunu söyledi.