Kemal Köprülü
Kemal Köprülü

24 Haziran 1968 yılında Lefkoşa’da doğmuştur.

Orta ve lise eğitimini Lefkoşa’da tamamladıktan sonra, lisans eğitimini 1988-90 yılları arasında İngiltere’de işletme üzerine yapmıştır.

1992-93 yılları arasında Kıbrıs Faisal İslam Bankası Krediler Bölümü’nde uzman personel olarak çalıştı.

Askerlik hizmetini 1993-95 yılları arasında yedek subay olarak Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı İrtibat Subaylığı’nda tercüman subay olarak yaptı.

6 Mayıs 1996’da Dışişleri Bakanlığı’nda III. Sekreter olarak göreve başladı.

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’nin katkılarıyla 1997 yılında Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen genç diplomatlara yönelik “ Uluslararası İlişkiler ” kursuna katılarak diploma aldı.

1998-2002 yılları arasında KKTC Abu Dhabi Temsilciliği’nde Temsilci Yardımcısı olarak görev yaptı.

Merkeze döndükten sonra Dışişleri Dairesi Genel Müdürlüğü’ne bağlı  Ekonomik, Kültürel ve Sosyal İşler Dairesi’nde göreve başladı ve 2003 yılında     I. Sekreterliğe terfi etti. Dışişleri Dairesi’nin çeşitli bölümlerinde görev yaptı.

Şubat-Mart 2004 tarihlerinde Annan Planı müzakereleri kapsamında gerçekleştirilen teknik komite çalışmalarında aktif görev aldı.

2007 yılında, Müdür/Temsilci mevkiine terfi etmiş ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nda sorumlu Müdür olarak Dışişleri Dairesi’nde çalışmalarına devam etmiştir.

2009-2011 yılları arasında KKTC Londra Temsilcisi olarak görev yapmıştır.

Merkeze döndükten sonra, yine İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan sorumlu Müdür olarak görev yapmış ve 2013 yılında Dışişleri Dairesi Genel Müdür mevkiine atanmıştır.

Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Evli ve bir kız çocuğu babasıdır.