4 Eylül 2018 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Güven Mektubunu sunarak göreve başlayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü Anıtkabir’i ziyaret etti.

, beraberinde eşi Ebru Köprülü, Askeri Ataşe Piyade Kurmay Albay Akın Örsdemir ve Büyükelçilik Diplomatları ve Ataşeleri ile birlikte Aslanlı Yol’da yürüdükten sonra Ulu Önder Atatürk’ün mozolesine çelenk koydu.

Büyükelçi Köprülü ardından Misak-ı Milli Kulesi’nde bulunan Anıt Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Ulu Önder Atatürk,

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir diplomatı olarak meslek hayatımın en onurlu görevini üstlendiğim bu günlerde, Kıbrıs Türk halkının her daim sarsılmaz destekçisi olan Türkiye Cumhuriyeti’nde Büyükelçi olarak görevime başlamam vesilesiyle huzurunuzda bulunmanın büyük gurur ve heyecanını yaşamaktayım.

Kıbrıs Türk halkı, 1963-1974 yılları arasında Rum-Yunan mezalimine karşı vermiş olduğu özgürlük mücadelesinde, önderliğinizde gerçekleştirilen milli mücadeleden ilham almış ve özgürlüğün vazgeçilmez olduğunun bilinciyle, maruz kaldığı tüm zorluklara karşı direnmiş, sizin gösterdiğiniz yolda yürümüş, en karanlık günlerde bile düşüncelerinizle aydınlanmış, mücadele etmekten asla vazgeçmemiştir. Mücadelemizin mükâfatı olarak kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti geleceğimizin garantisi, yarınlarımızın teminatıdır.

Bugün, bizlere bıraktığınız en kıymetli hazine olan ilkeleriniz üzerine inşa ettiğimiz Cumhuriyetimizin Büyükelçisi olarak, görev sürem boyunca, Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının daha da güçlendirilmesi, iki ülke arasındaki her alandaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi, Kıbrıs Türk halkının refah, huzur ve barış içerisinde yaşamaya devam etmesi ve yeni nesillere daha güzel bir gelecek sağlayacak projelerin hayata geçirilmesi için kararlılıkla çalışacağımı bir kez daha huzurunuzda teyit ederim.

Bu vesileyle, bağımsızlık meşalenizin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sönmeden yanmasını sağlayan şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anar, Aziz hatıranız önünde saygıyla eğilirim.”