Saygıdeğer vatandaşlarım ve değerli ziyaretçiler,

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yegane destekçisi, stratejik ortağı ve müttefiki olan Türkiye Cumhuriyeti nezdinde Büyükelçi olarak 4 Eylül 2018 tarihinde göreve başlamaktan büyük onur ve mutluluk duyuyorum.

Kopmaz tarihi ve kültürel bağlarımızın bulunduğu Garantör Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs Türkü’nün 1963-74 yılları arasında verdiği varoluş mücadelesini taçlandıran ve kahraman Türk Ordusu sayesinde zaferle sonuçlanan 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı ile Kıbrıs Türkü’nün barış ve güven içinde bir yaşam sürebilmesini sağlamıştır.

15 Kasım 1983’te kurulan devletimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gerek içte ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda gelişmesi, gerekse dışta uluslararası platformda hak ettiği yeri alabilmesi için büyük katkılar sağlayan Türkiye Cumhuriyeti, ülkemizin kamu teşkilatında verimliliğinin artması, fiziksel altyapısının güçlendirilmesi, turizm, yüksek öğrenim ve tarım gibi temel ekonomik sektörlerde kalkınmanın sürdürülebilir olması hedefiyle ülkemize çok önemli büyük yatırımlar yapmaya devam etmektedir.

1966 yılında Kıbrıs Türk Cemaati Ankara Bürosu ismi altında Ankara’da hizmet vermeye başlayan Büyükelçiliğimiz, tüm kadrosuyla beraber 52 yıldır bu görevin önem ve sorumluluğunun bilinci içinde titizlikle çalışmakta, iki ülke arasında her alandaki ilişkilerin daha da ileri noktalara taşınması için gayret etmektedir.

Gerek Türkiye’deki kurum, kuruluş ve ilgili sektörler, gerekse Ankara’da bulunan diğer Büyükelçilikler ve uluslararası kuruluşlar nezdinde yapacağımız temaslar ve etkinlikler sayesinde ikili ilişkilerimizi geliştirmek, ülkemizi temsil etmek ve her anlamda tanıtımını yapmak en önemli görevlerimizdendir.

Ayrıca Türkiye’de yaşayan, eğitim gören, çalışan ve ziyarete gelen vatandaşlarımızın, başta konsolosluk işlemleri olmak üzere, yaşanabilecek diğer sıkıntılarının çözümü başlıca görevlerimiz arasında olup, konsolosluk işlemlerinin daha hızlı ve verimli yürütülebilmesi ve hizmet kalitesinin artırılması için gayretlerimiz sürmektedir. Yakın geçmişte yürürlüğe giren yeni sistemle birlikte e-kimlik ve e-pasaport başvurularını Büyükelçiliğimiz’de alıp, vatandaşlarımıza yeni nesil çipli kimlik ve pasaportları daha kısa sürede temin etmekteyiz.

Değerli vatandaşlarım,

Büyükelçiliğimizin kapıları her daim sizlere, öğrencilerimize ve kendini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yakın hisseden herkese sonuna kadar açıktır. Şahsım ve tüm personelimle zaman mevhumu gözetmeden vatandaşlarımıza en etkin şekilde hizmet vereceğiz.

Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor, şahsım ve Büyükelçiliğimiz çalışanları adına en iyi dileklerimi sunuyorum.

Kemal Köprülü
Büyükelçi