Covid-19 Salgınına Yönelik 29 Mayıs 2020 tarihli Bakanlar Kurulu Kararları:

– 1 Haziran’dan itibaren yurtdışında bulunan KKTC vatandaşlarından olağan ikameti KKTC olan vatandaşlar ülkeye gelebilecek.  Karantina masrafları devlet tarafından karşılanacak.

– Haziran ayı içinde İngiltere ve Türkiye’den charter seferler düzenlenecek.

– 8 Haziran’dan itibaren KKTC vatandaşı olmasalar dahi ülkemizde ikamet ve çalışma izinli olanlar ve öğrenim görenler ülkemize gelebilecek. Geldiklerinde karantinaya girecekler ve bedelini kendileri ödeyecekler.

– Bugün var olan koşulların değişmemesi halinde ve koşulları Sağlık Bakanlığı’nın detaylı bir şekilde düzenleyeceği şekilde; 1 Temmuz tarihinden itibaren turistler ve diğer vatandaşlar ülkemize gelebilecek.

– Herhangi bir yabancı için hangi ülkeden geldiği önemli olacak.  2 ayrı risk grubu listesi olacak. Riskli ülkelerden gelecekler için PCR ve karantina istenecek. Riski daha az olan ülkelerden gelecekler için ise PCR test sertifikası olmak kaydıyla karantinaya girmeden ülkeye girişi için bir düzenleme yapılacak.

– Pile’deki vatandaşların ülkeye girişi ile ilgili; ülkemizde işi bulunan kişilerin PCR testi yaparak ve kişisel taahhütte bulunarak geçişine izin verilecek. Bu karar 1 Haziran’dan itibaren PCR testleri yapıldıktan sonra devreye konulacak. Bir liste olacak.

– Yurtdışında korona virüs nedeniyle vefat eden vatandaşların cenazelerinin de ülkeye getirilmesine izin verildi.

– Gece sokağa çıkma yasağı 1 Haziran’dan itibaren kaldırılacak.

– 1 Haziran’dan sonra toplu taşımanın ne olacağı konusunda Ulaştırma Bakanlığı son bir toplantı yapacak. Personel taşıması 1 Haziran’dan itibaren serbest olacak.

– Spor müsabakalarının hangi alanlarda yapılacağı konusunda Sağlık Bakanlığı’na yetki verildi.

– Casinolar imtiyaz ücretleri de dahil olmak üzere, yükümlülüklerini yerine getirmeleri durumunda açılabilecekler.

– KHK’nın Cumhurbaşkanı tarafından üye atanmaksınız eksik üye ile de toplanabilmesi konusunda bir düzenleme yapıldı, meclise gönderilecek.

– Haziran ortası ikinci bir ekonomik destek ve tedbir paketi hazırlanacak.

– Girne Hastanesi yapılması ve Güzelyurt Hastanesi’nin tamamlanmasıyla ilgili kararlar alındı.

– Marketlerin kapanış saatleri 22.00 olacak.