TÜRKİYE’DE YÜKSEKÖĞRENİM GÖRECEK ÖĞRENCİLERİMİZİN DİKKATİNE

ÜNİVERSİTELERE YENİ KAYIT YAPTIRACAK ÖĞRENCİLERİMİZİN  SIRASIYLA TAKİP ETMESİ GEREKEN İŞLEMLER

 • KKTC’DE YAPILACAK İŞLEMLER
 1. ÜNİVERİTEYE KAYIT İÇİN DOSYA HAZIRLANMASI

KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’ndan temin edilecek liste doğrultusunda hazırlanacak evraklarla kayıt işlemleri için gerekli dosya hazırlanacaktır.

 1. YURTLARA BAŞVURU

Türkiye’deki  T.C. Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında barınmak isteyen öğrencilerimiz yurt başvurularını  KKTC  Milli Eğitim Bakanlığı’nda Yükseköğrenim ve Dışilişkiler Dairesi’nden yapmalıdırlar.Takibi için Eğitim Ataşeliğimizle görüşülecektir.

 1. BURS BAŞVURUSU
 1. a)KKTC Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen burslara başvuru Eylül ayı içerisinde KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğrenim ve Dışilişkiler Dairesi’nde yapılmalıdır.
 2. b)Türkiye’deki Türk Eğitim Vakfı TEV tarafından KKTC uyruklu öğrencilere verilen burslara başvuru KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dışilişkiler Dairesi’nde yapılmalıdır.

 

 • TÜRKİYE’DE YAPILACAK İŞLEMLER
 1. C. YABANCI KİMLİK NUMARASI ALINMASI

 GEREKLİ EVRAKLAR:

 1. KKTC Kimlik Kartı’nın noterden onaylı sureti
 2. 2 adet fotoğraf
 3. İkamet adresini gösteren elektrik, su, doğal gaz  faturalarından herhangi biri

Not:

1) İkamet adresi başkasına ait ise ilgili şahıs ve onun adına kayıtlı herhangi bir faturası ile birlikte gidilmelidir.

2) Yurtta kalınıyorsa yurt yönetiminden alınacak yurtta kaldığına dair belge.

 • BAŞVURUNUN YAPILACAĞI YER:

 İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ

Kişinin ikamet adresinin bağlı bulunduğu İlçe Nüfus Müdürlüğü’nü ifade etmektedir. Örneğin Bahçelievler’de ikamet eden öğrenci Çankaya İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne, Yenimahalle’de ikamet eden bir öğrenci Yenimahalle İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne müracaat etmelidir.

 1. ÜNİVERSİTEYE KAYIT VE ÖĞRENCİ BELGESİNİN ALINMASI

 KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’ndan temin edilecek liste uyarınca hazırlanacak tüm evraklarla birlikte üniversitesinin kayıt tarihlerinde kendisi tarafından başvuru yapılıp kaydı yapıldıktan sonra öğrenci belgesi alınacaktır.

 1. GENEL SAĞLIK SİGORTASINA BAŞVURU

 29 Mayıs 2013 tarihi itibarıyla, sigorta tescil işlemleri öğrencinin isteğine bağlı olacak şekilde değiştirilmiştir.Üniversiteler sigorta tescil işlemleri ile ilgili hiçbir işlem yapmamaktadır.Söz konusu uygulamaya göre, Üniversite öğrencilerinin Genel Sağlık Sigortası yaptırabilmesi için, ilk kayıt tarihinden itibaren 3 ay içerisinde (Örneğin 15 Eylül’de kayıt yaptırmışsa 15 Aralık tarihine kadar) öğrenci belgesi ile birlikte öğrenim gördükleri üniversitenin bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurmaları gerekmektedir.

Önemli Not:

*Kayıt tarihinden itibaren 3 aylık süre içerisinde sigorta tescil işlemi yaptırmayan    öğrencilerin 5510 sayılı kanunun 60.maddesinin 7.fıkrasına göre öğrenimleri boyunca bir daha Genel Sağlık Sigortalısı olmaları mümkün olmayacaktır.

*Öğrencinin anne ve/veya babası sigortalı ise SGK’nın yurtdışı birimine; anne ve babası devlet memuru ise Genel Sağlık Sigortası (GSS) birimine başvurabilecektir.

Türkiye sağlık sisteminden en iyi ve en hesaplı şekilde yararlanılmasını teminen, öğrencilerin sigorta tescili yaptırmaları önerilmektedir.

ÖĞRENCİLERİMİZE ÖĞRENİM HAYATLARI BOYUNCA BAŞARILAR DİLERİZ.

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için ilgili Eğitim Ataşeliğiyle irtibata geçebilirsiniz.

Tel: 0312 4361199
Tel: 0312 4463221