Kıbrıs Barış Harekatı’nın 43. yıl dönümü dolayısıyla KKTC Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut başkanlığındaki heyet Anıtkabir’i ziyaret etti.

Beraberindeki heyetle Aslanlı Yol’dan yürüyen Büyükelçi Korkut, Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu.
Korkut, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Korkut, deftere şunları yazdı:

“Kıbrıs Türkü’nün hürriyetine ve varlığına kasteden Rum-Yunan ilişkisinin teşebbüsünü bertaraf eden, adanın barış ve huzura kavuşmasını sağlayan Mutlu Barış Harekâtı’nın 43. yıl dönümü münasebetiyle manevi huzurunuzda bulunmanın heyecan ve gururunu yaşıyoruz.

Mutlu Barış Harekâtı sayesinde, karanlıktan aydınlığa çıkan Kıbrıs Türk halkı, ilke ve inkılaplarımız ışığında kurmuş olduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile meşru haklarından feragat edemeyeceğini, kendi yönetiminden, siyasi eşitliğinden vazgeçemeyeceğini ve azınlık olarak yaşamayı kabul etmeyeceğini kanıtlamıştır.

KKTC halkı olarak Ada’da, kalıcı ve kapsamlı bir uzlaşıya varılması gayesiyle anavatan Türkiye ile sergilenen kararlı ve yapıcı tutuma karşın, Cenevre’deki son Kıbrıs Konferansı’nda Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliğini zaten hiçbir zaman içine sindirmeyen Rum-Yunan ilişkisinin “sıfır asker, sıfır garanti” politikasıyla bir uzlaşıya varılamamıştır.

Halbuki barış içerisinde geçirilen 43 yıl kuşkusuz, 1974 öncesi yaşanan acıların tekrarlanmamasını sağlayan, Ada’daki Türk askeri varlığının hayati öneme haiz olduğunu kanıtlamaktadır. Bu vesileyle, aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anarken, Kıbrıs Türk halkı, KKTC devleti adına Türkiye Cumhuriyeti halkı ile tüm sivil ve askeri kurum ve kuruluşlarına şükranlarımızı sunar, manevi huzurunuzda saygı ile eğiliriz.”