Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 10 Mart’ta yenitip koronavirüsün görülmesi akabinde salgına karşı ilk günden bu yana sıkı tedbirler alarak, tüm kurum ve kuruluşlarıyla ve en önemlisi KKTC halkının sürece vermiş olduğu destek ve duyarlılıkla etkin ve başarılı bir mücadele yürüten Hükümetimizin aldığı kararlarla ülkemizde salgın kontrol altına alınmış ve 11 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla COVID-19 vakaları son bulmuştur. Bu zorlu süreç boyunca salgını kontrol altına almak ve kamu sağlığını en iyi şekilde korumak amacıyla çeşitli önlemler alan KKTC Bakanlar Kurulu, vakaların son bulmasıyla birlikte normalleşme süreci ve sonraki sürece ilişkin de birçok Karar üretmeye devam etmektedir.

Bu çerçevede, çeşitli nedenlerle KKTC dışına seyahat eden ancak T.C ile KKTC arasında karşılıklı uçuşların durması ve gemi seferlerinin kısıtlamalara tabi tutulması nedeniyle ülkeye dönüş yapamayan KKTC vatandaşları ile ilgili olarak KKTC Bakanlar Kurulu 11 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirdiği toplantısında bir dizi karar almıştır.

Buna göre, 1 Haziran’dan itibaren daimi ikametgahı KKTC olan vatandaşlarımızın deniz ve/veya hava yoluyla ülkeye dönmeleri mümkün olacaktır. Ancak, ülkemize girişler 14 gün karantina kuralı şartıyla gerçekleşebilecektir.

Salgın nedeniyle Türkiye’den KKTC’ye dönemeyen ve daimi ikametgahları KKTC’de olan vatandaşlarımızın Türkiye genelinde faaliyet gösteren Ankara Büyükelçiliğimiz ve İstanbul, Mersin, İzmir, Gaziantep, Trabzon ve Antalya Başkonsolosluklarımızın web sitelerinde yer alan online formu doldurmaları gerekmektedir. Bunun akabinde Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımız tarafından sadece daimi ikametgahı KKTC olan vatandaşlarımıza yönelik hazırlanacak olan listeler hava ve deniz yolu taşımacılığı yapan firmalara iletilecek ve vatandaşlarımızın dönüş biletleri satın almaları sağlanacaktır.

Hükümetimiz, KKTC’de kamu sağlığının korunması ve vatandaşlarımızın belirlenen tedbirler ve prensipler çerçevesinde Türkiye’den sorunsuz bir şekilde KKTC’ye dönüş yapabilmelerini teminen yurt içi ve yurt dışındaki ilgili tüm kurum ve kuruluşlarıyla etkin bir şekilde çalışmaya devam edecektir.

Türkiye Cumhuriyeti’nde Kalan ve Daimi İkameti KKTC Olan Vatandaşlarımızın Ülkeye Dönüşü İçin Veri Formu – Ankara Büyükelçiliği