Büyükelçi Kemal Köprülü Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın vefatının 7. yılı vesilesiyle düzenlenen anma törenine katıldı.

 
Anma töreninde YTB Başkanı Abdullah Eren’in yaptığı açılış konuşmasının ardından Büyükelçi Köprülü bir konuşma yaptı. Etkinlikte ayrıca Merhum Kurucu Cumhurbaşkanımız’ın yakın çalışma arkadaşı Işılay Arkan tarafından “Müşahedelerimde Denktaş’ın Hayatı ve Hedefi” başlıklı bir söyleşi yer aldı.

 

YTB Başkanı Abdullah Eren, YTB’nin 7 kıta ve 4 bucakta faaliyet gösterdiklerini belirterek, Kıbrıs gibi stratejik ve manevi anlamda değerli coğrafyalara hem Türkiye hem de YTB’nin ayrı bir önem vermesi gerektiğini söyledi.

Denktaş’ın ömrü boyunca Kıbrıs davasına hizmet ettiğini belirten Eren, konuşmasına şöyle devam etti: “Denktaş vefat ederken bile hasta yatağında kendisinden sonra gelenlere bağımsızlık vasiyetini iletti. Çok çileli bir hayatı vardı. Denktaş siyasetçi olmasının yanı sıra bir baba, eş, şair, yazar, fotoğrafçı ve hukukçu gibi çok fazla kimliği içinde barındıran birisiydi. Hakikaten ortada bir dava varsa, bu davayı sahiplenecek dava adamlarına ihtiyaç vardır. Türkiye’nin çok fazla sahiplenecek davası var. Biz YTB olarak Türkiye’nin asli misyonunu taşıyan kurumlardan birisiyiz. Bu kurumda çalışmak da bir dava meselesi. Biz, bu bilinçle hizmet etmeye çalışan bir kurumuz.”

Büyükelçi Köprülü konuşmasında 7 yıl önce vefat eden Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş ve 35 yıl önce vefat eden Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü minnetle anarak, Kıbrıs’ta vatan mücadelesi uğruna hayatını kaybetmiş tüm kahramanlara Allah’tan rahmet diledi. Rauf Denktaş’ın hayatını Kıbrıs Türklerinin mücadelesine adadığını söyleyen Köprülü, onun hala kalplerdeki yerini koruduğunu anımsattı.
 
Köprülü, yaklaşık 50 yıldır süren Kıbrıs müzakerelerinin 2017’de İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında yürütülen Kıbrıs Konferasıyla sona erdiğini belirterek, Kıbrıs Türk tarafının yapıcı tutumuna rağmen, Rumlar Kıbrıslıların eşitliğini kabul etmediğini ve ellerinde tuttukları siyasi gücü ve ekonomik refahı Türklerle paylaşmak istemediklerini ifade etti.

Merhum Denktaş’ın dava arkadaşı Işılay Arkan, Denktaş’ın gerçekten bir dava adamı olduğu ve bu uğurda ailesini bile ikinci plana attığını belirtti. Denktaş’ı anlatmanın kolay olmadığını belirten Arkan, onun Türkiye ve Kıbrıslı Türkler için unutulmayan liderler arasında olduğuna dikkati çekti.

Arkan, Rauf Denktaş’ın “Kıbrıslılık” kavramını kabul etmediğini söyleyerek, “Denktaş her zaman bağımsız ama Türkiye’ye bağlı bir Kıbrıs isterdi. O, Türkiye’siz hiçbir şeyin kazanılmayacağına inanırdı. Türkiye’de hangi parti olursa osun onlarla iyi geçinilmesi gerektiğini söylerdi.” ifadelerini kullandı.

Arkan, Denktaş ile ilgili anılarına şöyle devam etti: “Denktaş’ın koruması yoktu ve o tek gezerdi. O halkçı birisiydi. Elinde fotoğraf makinesiyle gezerdi. Onun kapısı hiç kapanmazdı ve derdi olan herkes Denktaş’a giderdi. Eğitim ve öğretime de çok önem veren birisiydi. Gerçekten iyi bir insandı. Onun tek hedefi bağımsız ve Türkiye’ye bağlı bir Kıbrıs oluşturmaktı.”

 Söyleşi, YTB Başkanı Eren’in Işılay Arkan ve Büyükelçi Köprülü’ye plaket vermesiyle son buldu.