Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü’nün 21 Aralık 1963 Milli Mücadele ve Şehitler haftası mesajı:
Ülkemizin yakın tarihinde yaşanan ve Kanlı Noel Haftası olarak hatırlanan trajedinin 55’inci yıl dönümündeyiz. 21 Aralık 1963 tarihinde Ada’daki tüm Kıbrıslı Türklerin 24 saatte imha edilerek Enosis’in ilanı için Rum tarafınca başlatılan toplu saldırılara karşı Kıbrıs Türk halkı onurlu bir mücadele ve toplumsal direniş örneği sergilemiş, yaşadığı toprakları koruyabilmek pahasına bir çok şehit vermiştir.
Rum tarafının 21 Aralık 1963 tarihinde başlayan bu insanlık dışı saldırısı ve 11 yıl süren kuşatması sırasında, aziz şehitlerimizin vatan ve millet sevgisi, kırılmaz cesaretleri ve yılmaz kararlılıkları Kıbrıs Türk halkının tüm zorluklara rağmen ayakta durmasını sağlamış ve bu mücadele kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen 1974 Barış Harekâtı ile son bulmuştur. Kıbrıs Türk halkı bugün kendi geleceğini özgürce belirleyeceği demokratik ve özgür koşullara kavuşmasını aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz önderliğinde tüm Kıbrıs Türk toplumunun vermiş olduğu mücadele ve 1974 Barış Harekâtı’na borçludur.
21 Aralık haftasında canı pahasına toplumsal direniş savaşı veren büyüklerimizi ve varoluş mücadelemizde canlarını feda eden şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anarız.