KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN 35. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 35. yıldönümü Türkiye’nin Başkenti Ankara’da büyük bir coşku ile kutlandı. 15 Kasım sabahı Büyükelçimiz Kemal Köprülü ve Eşi Ebru Köprülü, Askeri Ataşe Piyade Kurmay Albay Akın Örsdemir, Büyükelçilik Diplomatları, Ataşeleri, Büyükelçilik personeli ve Milli Savunma Üniversitesi’nde okuyan Kıbrıslı askeri öğrencilerin de aralarında bulunduğu beraberindeki heyetle Anıtkabir’i ziyaret etti. Mozoleye çelenk konulmasının ardından Misak-ı Milli Kulesine geçerek Anıtkabir Özel Defterini imzalayan Büyükelçi Köprülü deftere şunları yazdı:

Ulu Önder Atatürk,

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 35’inci yıldönümü vesilesiyle manevi huzurunuzda bulunmanın haklı gururunu yaşamaktayız.

Kıbrıs Adasında yıllar süren Rum-Yunan saldırılarına karşı direnerek, sonunda kendi devletini kuran ve bugünlere gelen Kıbrıs Türk halkının vermiş olduğu mücadeledeki ilham kaynağı, şüphesiz ki, bir vatan yaratan eşsiz Liderliğiniz olmuştur.

Kıbrıs Türk halkı, bugün çatısı altında özgürce yaşamakta olduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, özgürlük, bağımsızlık ve adalet ilkeleriniz ışığında, uzun yıllar verilen zorlu mücadelenin ardından kavuşmuştur.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rum-Yunan ikilisinin yıllardır Kıbrıs Türk halkına uyguladığı izolasyon politikasına rağmen bugün demokratik kurumları ve hukukun üstünlüğüne dayalı devlet yapısı, özgürlükçü ve katılımcı geleneğiyle yaşamakta ve her zaman ve her koşulda bizlere destek olan Türkiye Cumhuriyeti’nin de katkılarıyla her geçen gün daha da kalkınmaktadır. Kıbrıs Türk halkı, ayrıca işaret ettiğiniz “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesine bağlı kalarak bölge ve dünya barışına olan inancını da korumaktadır.

Kıbrıs Türk halkının göstermiş olduğunuz yolda ilerleyeceğini bir kez daha teyit eder, bu vesileyle, şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygıyla anar, manevi huzurunuzda saygıyla eğilirim.