Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 36’ıncı kuruluş yıldönümü Ankara’da coşkuyla kutlandı. İlk olarak 15 Kasım sabahı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü, beraberindeki heyetle Anıtkabir’i ziyaret ederek, mozoleye çelenk koydu. Ardından Misak-ı Milli Kulesindeki Anıtkabir özel defterini imzalayan Büyükelçi Köprülü deftere şunları yazdı:

“Ulu Önder Atatürk,

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 36’ıncı yıldönümü vesilesiyle manevi huzurunuzda bulunmanın haklı gururunu yaşamaktayız.

Kıbrıs Türk halkı, bugün çatısı altında özgürce yaşamakta olduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, özgürlük, bağımsızlık ve adalet ilkeleriniz ışığında, uzun yıllar verilen zorlu mücadelenin ardından kavuşmuştur. Şüphesiz ki vermiş olduğumuz özgürlük mücadelesinin ilham kaynağı, Liderliğinizde yoktan bir Vatan yaratan Anadolu halkının destansı mücadelesi olmuştur.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, tüm zorluklara rağmen bugün demokratik kurumları ve hukukun üstünlüğüne dayalı devlet yapısı, özgürlükçü ve katılımcı geleneğiyle yaşamakta ve her zaman ve her koşulda bizlere destek veren Türkiye Cumhuriyeti’nin de katkılarıyla her geçen gün daha da güçlenmekte ve kalkınmaktadır. Kıbrıs Türk halkı, ayrıca işaret ettiğiniz “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesine bağlı kalarak bölge ve dünya barışına olan inancını da korumaktadır.

Kıbrıs Türk halkının göstermiş olduğunuz yolda ilerleyeceğini bir kez daha teyit eder, bu vesileyle, şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygıyla anar, manevi huzurunuzda saygıyla eğilirim.”