Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kuruluşunun 35. ve TÜRKSOY’un kuruluşunun 25. yılı münasebetiyle Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği FODER sanatçılarının fotoğraflarıyla düzenlenen “Adım Adım Kuzey Kıbrıs” fotoğraf sergisi TÜRKSOY Genel Sekreterliği binasında açıldı.

Açılışını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü’nün yaptığı sergide TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, FODER Başkanı Mehmet Gökyiğit ve Büyükelçi Köprülü birer konuşma yaptılar.

Büyükelçi Köprülü konuşmasında etkinliğin düzenlenmesine katkı sağlayan TÜRKSOY’a teşekkür etti. KKTC ve TÜRKSOY arasındaki işbirliğinin uzun yıllardan bu yana devam ettiğini ve Kıbrıslı sanatçıların uluslararası alanda ülkelerini temsil etme ve tanıtmasına olanak sağladığını kaydeden Köprülü, KKTC’nin görünürlüğünü artırmak ve Kıbrıs Türk kültürünü tanıtmak adına TÜRKSOY’un her sanat dalındaki sanatçılarına görev düştüğünü belirtti.

FODER sergisinin ilk kez KKTC dışında sergilendiğine dikkati çeken Büyükelçi, bunun Kıbrıs Türk sanatçılarının yurt dışındaki çalışmaları açısından önemli olduğunu ifade etti.

Açılış töreninde TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası da misafirlere bir dinleti sundu.